"Ақмола облысы білім басқармасының Есіл ауданы бойынша бөлімі Свободный ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" КММ
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Свободное отдела образования по Есильскому району управления образования Акмолинской области"

Ұйымдар тізімі

Құралдарды пайдалану және жою алгоритмі жеке қорғау

Ақмола облысының бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 3 қаулысы Ақмола облысының аумағында шектеу карантиндік шараларын қатаңдату.

"2021-2022 оқу жылында білім беру ұйымдарында коронавирустық инфекцияның алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық – профилактикалық іс-шараларды жүргізу туралы"Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің (бұдан әрі - ҚР МҚСД) 2021 жылғы 25 тамыздағы № 36 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының халқы арасында covid-19 (бұдан әрі-COVID-19) коронавирустық инфекцияның таралуының алдын алу мақсатында.

1. Эпидемиологиялық жағдай тұрақталғанға дейін Ақмола облысының аумағында шектеу іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз ету.

2. ҚР Мсқкб № 38 № 4 қосымшасына сәйкес жеке қорғаныс құралдарын (маскалар, бір реттік және көп реттік) пайдалану және кәдеге жарату алгоритмінің сақталуын және кемінде 2 метр әлеуметтік қашықтықтың сақталуын қамтамасыз ету.

Қосымша 4 бас мемлекеттік санитарлық дәрігердің қаулысына Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қыркүйектегі № 38

Құралдарды пайдалану және жою алгоритмі жеке қорғау.

I. Қорғану  маскаларын кию

1. Халық медициналық немесе мата маскаларын кию міндетті:

- 5 жасқа дейінгі балаларды, сондай-ақ әлеуметтік қашықтық сақталған кезде қоғамдық тамақтану орындарында тамақтану жағдайларын қоспағанда, қоғамдық орындарда, халыққа келуге, қызмет көрсетуге және демалуға арналған үй-жайларда, қоғамдық көлікте арақашықтықты сақтау;

-5 жасқа дейінгі балаларды және әлеуметтік қашықтықты сақтаған жағдайда жеке, топтық спортпен шұғылданатын адамдарды қоспағанда, ашық ауадағы қоғамдық орындарда 5 адамнан артық емес жерде арақашықтық сақтау.

- коронавирустық инфекцияға ұқсас аурудың белгілері бар адамдарға (дене температурасының жоғарылауы, жөтел, түшкіру).

Сонымен бірге, бұл тармақ адамды міндетті түрде орындауға міндеттейді және бұзылған жағдайда кінәлілерге әкімшілік шаралар қолданылады.

2.  Как правильно использовать медицинские и тканевые маски (далее – маски)

1. бір рет қолданылатын маскалар бір рет қолданылады;.
  2. маскада арнайы қатпарлар болған кезде оларды ашу керек, ал мұрын аймағында тігілген икемді пластина болған кезде оны мұрынның артына мықтап бүгу керек.
  3.  Масканы қолданған кезде сүзгі бетіне қолыңызбен тигізбеу керек.
  4. Егер маска дымқыл немесе кір болса, жаңа таза және құрғақ маска киіңіз. Бір рет қолданылатын маскаларды қайта пайдаланбаңыз.
  5. кию кезінде масканы ұстамаңыз. Масканы сүзгі бетіне тигізбестен серпімді жолақтармен (байламдармен) алып тастау керек. Масканы шешкеннен кейін бетіңізге тигізбеңіз және қолыңызды дереу жуыңыз. Бұл вирустың жанасуын болдырмауға көмектеседі, тіпті егер сіз масканың бетіне кездейсоқ тиіп кетсеңіз де..
  6. инфекцияның тіндік маскалар арқылы таралуын болдырмау үшін оларды жиі жуып, ұқыпты ұстау керек. Матаның тозуының айқын белгілері болған кезде оны ауыстыру керек.

Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің 2021 жылғы 25 тамыздағы №36 қаулысына сәйкес білім беру ұйымдарында педагогтердің, персоналдың және білім алушылардың бетперде режимін сақтауы міндетті.

Мектептердегі маска режимі

Мектептерде және басқа да оқу орындарында маскалық режим ережелері бекітілді, деп хабарлайды zakon.kz

Барлық оқушылар (студенттер) Маска режимін сақтауы керек. Масканы үнемі кию керек, Тамақтану және дене шынықтыру сабағына қатысу уақытын қоспағанда.

Осылайша, көрсетілген санитариялық қағидалардың 54-тармағында: бес жасқа дейінгі балаларды; қоғамдық тамақтану орындарында тамақтану жағдайларын; әлеуметтік қашықтықты сақтай отырып, жеке, топтық спортпен шұғылданатын адамдарды қоспағанда, ашық ауада және халық арасында, қызмет көрсетуге және демалуға арналған үй-жайларда, қоғамдық көлікте медициналық немесе мата маскаларын кию міндетті болып табылады деп көзделген.

Дереккөз: zakon.

Жаңартылған күні: 20.01.2022 17:43